parent nodes: Human Worlds Database


Koridor


TISÍC KILOMETRŮ DO NEBE (pracovní název)

Nikita Beljakov - námět, režie, kamera
Máša Volková - produkce a scénář
Konstantin Akimov - kamera
Alexej Grigorev - technika, operátor dronu


Úvodní scéna: sestřih z archivních záběrů prvního startu z rampy.

TITULEK: TISÍC KILOMETRŮ DO NEBE

V.O.:
Letos tomu bude již tři dekády od prvního startu z rampy Perevoz-Solikamsk a sto třicet let od zahájení její stavby. Celý kraj žije přípravami oslav tohoto významného výročí. Nás ale zajímala dlouhodobá proměna, kterou projekt přinesl. Proto jsme se vydali s video štábem napříč celým koridorem.
EXT. NIŽNÝ NOVGOROD

1) Letecký provoz na mezinárodním letišti v Novgorodu.
2) Celkový pohled na město.
3) Moderní zástavba v obchodním a administrativním centru.

V.O.:
Naše cesta začíná zde, v Nižném Novgorodu - hlavním městě oblasti. Díky své příhodné poloze a mezinárodnímu letišti slouží jako spojení mezi koridorem a zbytkem světa. Prudkým rozvojem město procházelo hned od počátku výstavby. V současnosti představuje nejmodernější metropoli široko daleko.
4) Záběry na hlavní budovy univerzitní čtvrti.
5) Nadzemní dráha mezi univerzitní čtvrtí a výzkumáky.
6) Nějaké záběry od mládežnických organizací, jestli budou použitelné.
7) Ideálně natočit vlastní záběry angažované mládeže a studentstva.
8) Obchodní centrum.

V.O.:
Ve městě je několik univerzit a výzkumných institutů, obrovská obchodní zóna a rozkvetlý systém služeb. Právě odsud pochází nejvíce mladých inženýrů, programátorů a vývojářů, kteří se v budoucnosti budou starat o provoz a rozvoj rampy a celé přilehlé oblasti. Mnozí z mladých nadšenců se podílejí na projektu již dnes.
9) Hlavní dopravní tepna a centrální stanice.
10) Historické centrum:
11) Kreml.
12) Jarmark.
13) Pečerský klášter Nanebevstoupení.
14) Katedrála svatého Alexandra Něvského.
15) atd. Podrobný seznam má Máša.

V.O.:
V ruchu velkoměsta, obklopeno novodobým pokrokem, leží starobylé centrum. Nižný Novgorod má dlouhou historii sahající více než jedenáct set let do minulosti. I ti, jenž míří do Perevozu, většinou nevynechají příležitost navštívit zdejší kreml, jarmark, některý ze svatostánků či další z mnoha vyhlášených kulturních památek.
EXT. CESTA NIŽNÝ NOVGOROD - PEREVOZ

1) Okrajové části Novgorodu.
2) Dálnice.
3) Okolí Perevozu.
4) Novyj Svjat.

V.O.:
My ale bohužel nemáme na prohlídku zajímavostí čas - před námi je více než tisíc kilometrů. Brzy po příletu na nedávno modernizované letiště Strigino se vydáváme po M7 - první ze dvou páteřních cest, abychom vzápětí zamíříli na jih po vyhlášené R158. Obě dálnice patří k nejstarším v zemi, přesto byste to na nich nepoznali. Ostatně dráha rychlovlaku tudy také dříve nevedla. U Kriušy opustíme dálnici a odbočíme na Perevoz. K němu nás po zhruba dvaceti kilometrech dovede okouzlující, alejemi lemovaná komunikace se vzletným názvem Novyj svjat. Pojmenování je to vskutku příhodné, neboť na jejím konci leží brána do vesmíru.

5) Celek z příjezdové cesty na odbavovací halu.

V.O.:
Perevoz - místo s neméně symbolickým jménem. Už z dálky vítá nově příchozí výhledem na areál rampy s ikonickou siluetou odbavovací haly. Pro drtivou většinu návštěvníků cesta - alespoň ta pozemská - končí právě zde.
EXT. PEREVOZ

1) Natočit detaily i celky Perevozského kosmického přístavu. Co nejvíc toho půjde.
2) Hotelový komplex.
3) Celkový záběr na město Perevoz.
4) Místní historické centrum, hotely.

V.O.:
Při bližším pohledu žasneme nad velikostí a složitostí tohoto živoucího organismu. Spletitá síť nadjezdů a podjezdů spojuje příjezdové a odjezdové cesty s obřím podzemním parkovištěm, s cestami vedoucími ke třem nepříliš vzdáleným přiletovým oblastem s několikakilometrovými přistávacími drahami a k servisním zásobovacím molům. Denně tudy projedou tisíce lidí a tuny materiálu. Ti, kteří mají před odletem ještě trochu času, tráví zbytek pozemských dní v přilehlém hotelovém komplexu. A někteří se rozhodnou prožít chvíle loučení s blízkými nebo s matičkou Zemí na více romantičtějším místě - a to přímo v Perevozu, kde je za říčkou Pjanou možné najít komornější ubytování, ba i několik luxusních hotelů.

Perevoz ovšem neznamená pouze loučení na pomyslném konci světa, ale i návrat na rodnou Zem a setkání s blízkými. Pro nás je především tím skutečným začátkem výpravy a tak pokračujeme dále do města, které většina z cestovatelů mine bez povšimnutí.
5) Perevoz, Centrum pro vědu a výzkum.
6) Místní technologické centrum.
7) Několik malebných zákoutí a náměstíček.

V.O.:
I když je život místních zasvěcen výhradně rampě, technologický charakter města je přesto skryt v malebném, melancholickém rázu Perevozských zákoutí a nároží, s všudypřítomnou zelení. Jen tu a tam narazíme na odkaz, že jsou zde rozlehlá parkoviště a sklady a že za polovinou z malebných výjevů se skrývá probíhající výzkum nových pokrokových technologií.
EXT. CESTA PEREVOZ - FOKINO

1) Záběry na rampu - v téhle části je dostatečně nízko na detaily.
2) Infrastruktura rampy.
3) Nějaké záběry okolních vesnic jako výplň do zásoby.

V.O.:
Zatímco se obracíme k severo-západu, abychom se napojili na dálnici vedoucí souběžně s rampou, dochází nám, že Koridor Perevoz-Solikamsk, to nejsou jen starty do vesmíru a přílety zpět. To je také rychlodráha a celý systém mostů a dálnic. Tisíce pilířů, desítky přemostění a kilometry přilehlých silnic a železnic spotřebují denně značné množství energie, materiálu a lidské práce. Jednotlivé segmenty rampy vyžadují neustálý dohled, údržbu a zásobování... ovšem většina lidí vidí jen samotnou siluetu rampy. A ačkoliv se může zdát strnulá a neživá ve své velikosti, ve skutečnosti se jedná o složitý organismus s kořeny sahajícími daleko do okolí. K životu potřebuje mimojiné síť generátorů, elektráren a baterií, vodních staveb a rozvodů a nespočetné množství překladišť, dílen a laboratoří. Ale třeba i nemocnic, hřišť, škol a parků. Ano, skutečně. Na provozu rampy se přímo či nepřímo podílejí miliony lidí. Ti všichni potřebují pro sebe a své blízké pohodlné a funkční bydliště co nejblíže svému zaměstnání. O rychlém spojení s okolním světem nemluvě. Jak těsně jsou spjaty životy místních s rampou jsme brzy poznali na vlastní oči.
EXT. KRAJ KOLEM MEANDRŮ VOLGY A VETLUGY

1) Fokino.
2) Vorotyněts.
3) Mikhajlovskoje.
4) Jurino.
5) Pár dalších městeček na pobřeží.
6) Turistická centra.
7) Volga.
8) Rampa.

V.O.:
Mezi stým a sto padesátým kilometrem přijíždíme k přemostění Volgy a Vetlugy. Přestože je tu rampa pouze zhruba šest set metrů vysoko, jde na první pohled o jeden z jejích nejimpozantnějších úseků.

Rampa se zde klene nad výsostnými meandry obou řek a obzvláště v sezónním období se celý kraj zaplní turisty.

Vyhlášenými destinacemi je dvojice měst Fokino a Mikhajlovskoje a jejich nedaleký soused Jurino. Ovšem turistickým ruchem žije kdejaká vesnička a městečko dostatečně blízko. A díky rychlému spojení do Nižného Novgorodu tu o turisty není nouze ani v zimních měsících.
EXT. KOZMODEMJANSK

1) Celkový pohled na město.
2) Náměstí.
3) Historické centrum.
4) Kulturní a administrativní čtvrti.
5) Turistické atrakce.
6) Lenin.
7) Pohled od města na rampu na druhém břehu řeky.

V.O.:
V blízkém okolí sice o pořádný kopec nezavadíte, pro milovníky zimních sportů je v Kozmodemjansku hala s umělou sjezdovkou s celoročním provozem.

Kozmodemjansk je světoznámá turistická destinace, s oblíbenou trojicí historických parků v severní části města, kde klikatými kouzelnými uličkami ročně projdou miliony turistů. Zábavní parky, sportovní kluby, restaurace, hotely a noční kluby - toho všeho je tu pro zábavychtivé dostatek.

Kozmodemjansk ovšem nabízí svým návštěvníkům mnohem více. Kromě spousty atrakcí a příležitostí k rekreačním aktivitám, je tu také administrativní a průmyslové centrum. A i když si toho turisté sotva kdy všimnou, Kozmodemjansk, Fokino, Mikhajlovskoje i Jurino slouží jako sídliště pro stovky tisíc lidí, jenž se starají o provoz rampy v přilehlém mnohakilometrovém úseku.

Není to úkol lehký. Konstrukce nosných věží potřebuje neustálou kontrolu, stejně tak samotná rampa s elektromagnetickou dráhou. Ta navíc spolyká spoustu elektrické energie o dalších materiálech nemluvě. Každý úsek tunelu je během startu zbaven atmosféry. Celá trasa je protkána kabely a čidly napojenými na kontrolní počítačový systém. Vše musí být perfektně naplánováno, vše musí běžet bezchybně.
EXT. CESTA DO SUNY

1) Rampa - hlavně na začátku, pak už nebude co točit.
2) Průlety krajinou
3) Místní vesnice a městečka, nějaké místní zajímavosti, jestli nějaké potkáme - prostě co půjde.

V.O.:
Nemůže být pochyb, že rampa je hlavní silou, která utvářela a utváří podobu kraje. Tak jako je srostlá s horizontem a její sloupy se zemí pod ní, tak je všudypřítomná v životech místních. Tak jako překlenuje řeky a města a váže hory s nížinami, tak překlenuje historická období a otevírá bránu do vesmíru, do budoucnosti. Staletí stará socha Vladimíra Iljiče Lenina majestnátně kyne na pozdrav tomuto triumfu lidstva, zatímco my se loučíme s Kozmodemjanskem.
EXT. SUNA

1) Chrám Kristova Vzkříšení
2) Pohled na město z místních mrakodrapů (nebo dron)
3) Co se najde (místní muzeum historie a ekonomického rozvoje např.)
4) Centrem oslav má být náměstí - prý už je většina výzdoby na místě.

V.O.:
O tři sta padesát kilometrů dále - ve městě Suna - jsou v přípravě obzvláště velkolepé oslavy výročí. Skoro jako by se pokoušeli trumfnout Perevoz. Pravdou ale je, že Suna leží na pětistém kilometru a její obyvatelé jsou na to patřičně hrdí. Co na tom, že to je o trochu méně, než skutečná polovina rampy? S místními se o tom raději nehádejte, ostatně beztak je Suna skutečnému milníku z okolních měst nejblíže. A jestli se někoho snaží trumfnout, pak je to Solikamsk. I když vám tu všichni skromně řeknou, že ten asi hned tak nepřekonají.

Suna je jedno z největších měst, jenž také vyrostlo díky rampě. Kdysi to byla malinká osada uprostřed pustiny. A tak je jasné, že i tady se vlastně úplně všechno točí výhradně kolem rampy.

Potřeba nespočetné pracovní síly k její výstavbě a provozu zde vedla k vybudování obří metropole doslova z ničeho. Před sto třiceti lety tu bylo jen pár chatrčí a kostelík. A dnes tu najdete významný univerzitní a výzkumný komplex, stejně jako největší industriální zónu v kraji. A chrám kristova vzkříšení také. Ano, stojí tu dodnes. Suna je skutečnou chloubou a právem ji patří jedno z předních míst v koridoru.
EXT. SOLIKAMSK

1) Meandry řeky
2) Celkový pohled na město
3) Solikamské mosty
4) Ostrůvky a turistická zóna podél břehů
5) Historické centrum (Zvonice, místní kostely - seznam má Máša)
6) Výzkumný institut
7) Rychlodráha
8) Pohled přes město k Uralu

V.O.:
Ti, kdo ještě nikdy nenavštívili Solikamsk, budou překvapeni, jak krásné je to město. A díky rychlodráze jen dvě a půl hodiny cesty z Nižného Novgorodu. I když se téměř na konci rampy může při pohledu na mapu zdát vzdálený, úloha místních pracujících je zde stejně důležitá, jako v Perevozu. Vždyť sotva sto šedesát kilometrů odsud opouštějí startující stroje rampu.

Solikamsk se rozkládá na březích řeky Kama, jejíž meandry si nezadají s těmi na soutoku Volgy a Vetlugy. Město láká návštěvníky svými malebnými břehy a ostrůvky, historickým centrem a volnou zástavbou s mnoha parky.

V Solikamsku společně s veřejnou rychlodráhou končí cesta všech návštěvníků. Ale pro mnohé trasa z nádraží pokračuje dále za každodenními pracovními povinnostmi až k samotnému Uralu.
EXT. KRAJ ZA SOLIKAMSKEM, SOLVA

1) Vrchol Solva
2) Rampa
3) Ustí rampy
Poznámka: K natáčení v téhle oblasti pravděpodobně nebudeme mít povolení, takže bude případně nutné použít archiv.

V.O.:
Zde, na vrcholu Solva, se do nebes tyčí poslední pilíře rampy. I za bezmračných dnů mizí její ústí vysoko v nebesích. Je to skutečná dráha ke hvězdám.


KONEC